17 września - rocznica agresji ZSRR na Polskę

17 września 1939 roku Armia Czerwona, łamiąc traktat o nieagresji wkroczyła na tereny Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym przypieczętowany został los Polski, która od ponad dwóch tygodni broniła się przed zmasowanym atakiem hitlerowskich Niemiec. Fakt ten przez wiele dziesięcioleci był przez władze komunistyczne celowo wyparty z oficjalnej świadomości. Dopiero od lat 90-tych XX wieku możemy utrwalać pamięć o tym zbrodniczym akcie zdrady ze strony naszego wschodniego sąsiada.

Tego dnia w naszej szkole odbyło sie spotkanie klas IV-VIII na którym najstarsi uczniowie przypomnieli okoliczności w jakich doszło do tej agresji oraz jej kontekst historyczny. Po krótkim wstępie wyemitowany był film kanału TVP Historia pt. "Wojna Polska 1939 roku". Projekcję poprzedziło wystąpienie naszego gościa, Pana Andrzeja Kwiecińskiego, który krótko opowiedział o losach swojego ojca Władysława Kwiecińskiego ps. "Lubicz", biorącego jako żołnierz czynny udział w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Spotkanie przypomniało wszystkim wydarzenia sprzed 82 lat, które naznaczyły losy Polski na następne kilka dziesięcioleci. Myślimy, że również dzisiaj należy o nich pamiętać, zarówno w wymiarze ogólnym, jak i w kontekście losów poszczególnych żołnierzy i patriotów walczących w tych dniach o niepodległość naszej Ojczyzny.