Szkoła Podstawowa w Płonce im. Władysława Kwiecińskiego "Lubicza"

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 748857
  • Do końca roku: 237 dni
  • Do wakacji: 44 dni

Kalendarium

Środa, 2024-05-08

Imieniny: Kornela, Lizy

Kartka z kalendarza

Dzień Żołnierzy Wyklętych, ale nie tylko...

   1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Była to okazja do przeprowadzenia lekcji, na których uczciliśmy pamięć pokolenia bojowników walczących z komunistycznym totalitaryzmem po II wojnie światowej.

   Pamięć Żołnierzy Wyklętych lub Niezłomnych jest coraz bardziej żywa w świadomości zbiorowej. Przez dziesięciolecia PRL-u świadomie pomijana i zafałszowywana obecnie przeżywa swój zasłużony renesans. Dzień Żołnierzy Wyklętych coraz wyraźniej zaznacza się w kalendarzu imprez szkolnych. Niestety w dobie pandemii musieliśmy poprzestać na lekcjach tematycznych, na których uczniowie m.in. obejrzeli koncert poświęcony pamięci tych tragicznych postaci. (Uczniom, którzy z różnych względów nie mogli zobaczyć koncertu na lekcji proponujemy seans w gronie najbliższych. Wydarzenie znajdziecie pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=qOYQlsjb3P0 )

   los Żołnierzy Wyklętych stanowi symboliczne odzwierciedlenie losu dużej części społeczeństwa, które po II wojnie światowej, decyzją mocarstw zostało na pół wieku zepchnięte w strefę wpływu totalitarnego reżimu ze wschodu. Walka z komunizmem nie skończyła się z chwilą śmierci ostatniego z Niezłomnych. Trwała przez dziesięciolecia owocując pod koniec wieku, pokojowym przejęciem władzy i demokratyczną Polską. Miło nam zakomunikować, ża nasza biblioteka wzbogaciła się w ostatnich dniach o bardzo liczne materiały dotyczące wojennego i powojennego okresu walki z okupantami: niemieckim i sowieckim. Materiały, mapy, publikacje książkowe i multimedialne możemy czytelnikom udostępnić dzięki uprzejmości pracowników lubelskiego oddziału IPN. Zainteresowanych zapraszamy do wglądu a uczniom klas IV-VIII zapowiadamy ich sukcesywne wykorzystywanie na lekcjach. 

Autor: Tomasz Wypych