Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten obfitował u nas w szereg wydarzeń związanych z mową ojczystą.

Z tej okazji na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka tematyczna, zaś w klasach plakaty z zakresu literatury polskiej. Rano uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu, podczas którego poznali historię tego święta oraz przekonali się, dlaczego warto dbać o naszą polszczyznę. Tego dnia nie tylko podczas lekcji języka polskiego, ale również w czasie innych zajęć, na przerwach oraz zajęciach świetlicowych była możliwość wzięcia udziału w grach językowych oraz ortograficznych. Wszyscy chętni uczniowie włączyli się do naszej zabawy. Największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy słowem na czas, między innymi: "wyrazy, czyli słowa ze słowa", "łańcuch wyrazowy" oraz "dobieranie rymów". Dużo frajdy sprawiło uczniom ćwiczenie w poprawnym odczytywaniu trudnych do wymowy zdań i rymowanek.

Szkolne obchody Dnia Języka Ojczystego stworzyły uczestniczącym w nich uczniom okazję do poszerzania wiedzy o języku polskim i literaturze polskiej, nabywania umiejętności wypowiadania się w mowie i w piśmie, poszerzania słownictwa, rozwijania sprawności uważnego słuchania i czytania, dbałości o poprawność wypowiedzi. Niewątpliwie udział w zorganizowanych zabawach przyczynił się do wzmocnienia u wielu uczniów motywacji do nauki, dał im sposobność do zaangażowania emocjonalnego i zabawy a także pokazania, jak dbają o swój język ojczysty.

Dużo satysfakcji przyniosły uczniom bardzo dobre oceny za aktywność z języka polskiego.

Autor: Urszula Kamieniecka