Tydzień Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wypadł w tym roku w niedzielę 1 marca. W naszej szkole uczciliśmy pamięć naszych bohaterów w dniach 2-6 marca.

Termin Żołnierze Wyklęci lub Żołnierze Niezłomni dotyczy bojowników, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, tylko kontynuowali walkę o niepodległość Polski z nastepującą właśnie władzą komunistyczną. Obchody mająca na celu uczcić ich pamięć przypadają od 2011 roku na dzień 1 marca. My poświęciliśmy im nieco więcej czasu. Różnego rodzaju inicjatywy miały miejsce na przestrzeni całego tygodnia nastepującego po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klas starszych brali udział w lekcjach tematycznych, przybliżajacych tematykę walki antykomunistycznej po II wojnie światowej, obejrzeli również, wraz ze swoimi młodszymi kolegami film dokumentalny pt. "Żołnierze Wyklęci". Na korytarzu głównym została zaprezentowana gazetka przedstawiająca wizerunki legendarnych przywódców AK i słynnych żołnierzy, takich jak rotmistrz Witold Pilecki czy major Hieronim Kazimierz Dekutowski. 6 marca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalili znicze pod dębami pamięci posadzonymi przed szkołą. Jeden z nich upamiętnia żołnierza AK, majora Władysława Kwiecińskiego ps. "Lubicz", człowieka blisko związanego ze środowiskami patriotycznymi naszego regionu.