Wycieczka do Warszawy - zwiedzanie Sejmu RP

14 maja, na zaproszenie Pani Poseł Teresy Hałas, odwiedziliśmy siedzibę Sejmu RP w Warszawie.

Wycieczka szkolna do Warszawy została zaanonsowana już w listopadzie ubiegłego roku, podczas wizyty Pani Poseł w naszej szkole. Otrzymaliśmy wtedy oficjalne zaproszenie naszej szkoły do odwiedzin w Warszawie, w miejscu jej pracy.

W wycieczce uczestniczyło 49 uczniów z klas IV-VIII. Niestety nie wszyscy mogli wziąć w niej udział. Pierszeństwo mieli uczniowie z klas starszych i to oni stanowili największą liczebnie grupę uczestników. Wraz z nimi pojechało pięcioro opiekunów: Urszula Kamieniecka, Małgorzata Kot, Adam Kot, Tomasz Wypych oraz Elżbieta Matysiak, która była odpowiedzialna za zorganizowanie wyprawy i kontakty z Panią Hałas, która też mieszka w Krasnymstawie.

Wycieczka rozpoczęła się o 5 rano. Wyjechaliśmy spod szkoły punktualnie i w miłej atmosferze szybko posuwaliśmy się w kierunku Warszawy. Doskonałe tempo załamało się dopiero w połowie drogi z powodu rozległych robót drogowych. Mieliśmy jednak duży zapas czasu i zwiedzanie Sejmu udało się zacząć planowo o godzinie 11-tej.

Rejestracja gości i skomplikowane procedury bezpieczeństwa mogły nieco zniechęcić wycieczkowiczów, tak się jednak nie stało. Przed budynkiem spotkaliśmy Panią Poseł i już na wstępie postanowiliśmy podziękować jej w imieniu całej szkoły za zaproszenie, dając w prezencie kwiaty i skromne upominki. Zaraz po tym wkroczyliśmy w towarzystwie przewodniczki do budynku i po obejrzeniu wystawy informującej o historii siedziby władzy ustawodawczej, przeszliśmy do najbardziej znanej sali w polskiej polityce - Sali Posiedzeń Sejmu. Widzieć takie miejsce na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisje telewizyjne. Chciałoby się powiedzieć, że jest dostojna i monumentalna. Bardzo odczuwało się w niej atmosferę czegoś reprezentacyjnego i doniosłego. Na miejscu wysłuchaliśmy krótkiego wykładu naszej przewodniczki i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Po wyjściu z Sali Posiedzeń udaliśmy się do Hallu Głównego, gdzie obejrzeliśmy pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym już parlamentarzystom. Tam również, przed tablicą upamietniającą ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem w 2010 roku, ustawiliśmy się wszyscy razem do zdjęcia, obejmujacego całą naszą grupę.

Zwiedzanie Sejmu zakończyliśmy w stołówce sejmowej, gdzie zjedliśmy smaczny obiad. W tym miejscu mogliśmy zaznać innego, mniej oficjalnego wymiaru pracy posła.

Po posiłku przyszedł czas na pożegnanie się z Sejmem, lecz nie był to koniec wycieczki. W planach mieliśmy jeszcze zwiedzanie Łazienek Królewskich i Starego Miasta, lecz wyjątkowo paskudna pogoda uniemożliwiła nam realizację tych planów. Zadowoliliśmy się więc krótkim pobytem w najbardziej znanej w Polsce galerii handlowej. Mowa oczywiście o Złotych Tarasach. Dwugodzinny pobyt w tym wielkim i efektownym obiekcie, pozwolił nam się odprężyć przed powrotem do domu.

Wracaliśmy nieco inną trasą, co pozwoliło nam uniknąć zbędnych korków. Dzięki temu mieliśmy jeszcze czas na posiłek w restauracji McDonald's.

Do Płonki wróciliśmy szczęśliwie tuż po godzinie 22-giej.

Wizyta W Sejmie RP była ważnym doświadczeniem. W imieniu uczestników wycieczki i całej szkoły, chcieliśmy raz jeszcze podziękować Pani Poseł za zaproszenie nas do tego ważnego miejsca. Mamy nadzieję, że nasze przyjacielskie kontakty na tym się nie skończą i będą w przyszłości owocować jeszcze niejednym spotkaniem.