Rocznica potyczki powstańców styczniowych z wojskami carskimi w Suchym Lipiu

Powstanie styczniowe, jeden z legendarnych polskich zrywów niepodległościowych, w naszym regionie miało swoje tragiczne epizody i wielkich bohaterów. 24 stycznia mijała 155 rocznica potyczki w Suchym Lipiu i śmierci siedmiu powstańców, w tym spoczywającego w Płonce majora Michała Mareckiego.

24 stycznia 2018 roku, ponad półtorej wieku później, uczniowie szkół naszej gminy oddali hołd powstańcom, odwiedzając mogiłę Mareckiego i jego żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Płonce i pamiątkowy głaz położony przez mieszkańców Suchego Lipia w miejscu potyczki.  Młodzieży szkolnej towarzyszyli harcerze, członkowie grupy rekonstrukcyjnej "Michalec 1864" i nauczyciele z poszczególnych szkół. Złożone zostały kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Pomimo trzaskajacego mrozu, uczestnicy spotkania wysłuchali krótkiej prelekcji rekonstruktorów na temat realiów walk powstańczych i samego wydarzenia z 1864 roku. Nastepnie zgromadzeni udali się do pobliskiej kapliczki poświęconej powstańcom. Oddano tam honorową salwę z broni pochodzącej z XIX wieku.

Po plenerowym spotkaniu, grupy rozjechały się do szkół, gdzie nastąpiły dalsze części pogadanki na tematy powstania styczniowego.

O okolicznościach starcia oddziału majora Mareckiego z wojskami carskimi w Suchym Lipiu, szczegółowo przeczytać można w artykule zamieszczonym na naszej stronie w zakładce "Historia". Polecamy ten tekst i zachęcamy do poznawania historii naszego regionu.