Historia szkoły

Historia każdej szkoły łączy się nierozerwalnie z historią miejscowości w której się znajduje, z ludźmi, którzy w niej pracują, uczą się, którzy potem są jej absolwentami. W artykule tym przedstawimy krótko historię placówki od momentu jej powstania do początku trzeciej dekady obecnego stulecia.

Szkoła w Płonce istniała od 12 listopada 1915 roku jako placówka prywatna, założona i prowadzona przez pana Józefa Kamienieckiego. W okresie początkowym, tymczasowo miała siedzibę w organistówce domu parafialnego w Płonce. Liczba stale uczęszczających do niej dzieci wynosiła 98. Cztery lata później w 1919 roku, siedzibę szkoły przeniesiono do pomieszczeń wynajętych od miejscowych gospodarzy. Szkoła zatrudniała wtedy 2 nauczycielki, które stanowiły jej kadrę.

Zmieniające się warunki lokalowe i demograficzne sprawiły, że w 1936 roku zawiązano lokalny komitet budowy szkoły. Wybudowanie rok później cegielni i otrzymanie w darowiźnie około półtora hektara (3 ówczesne morgi) gruntów pod budowę budynku szkoły stanowiło faktyczny początek jej funkcjonowania jako samodzielnej placówki. Prace ruszyły w roku 1939, roku wybuchu wojny, która siłą rzeczy musiała je również przerwać. Cała społeczność lokalna, dzieci i nauczyciele musieli poczekać jeszcze wiele lat na nowy budynek...

Po wojnie, a w zasadzie jeszcze w trakcie jej trwania, bo od 1 września 1944 roku, lekcje odbywały się w nieistniejącym już dzisiaj budynku dworskim. Nowe czasy i nowy ustrój, nadchodziły wraz z przemieszczającymi się wojskami i umożliwiły umieszczenie jej siedziby w czterech salach  dworu należącego niegdyś do rodziny Rzuchowskich (tuż przed wojną właścicielami została rodzina Koszarskich). Nie przeszkodziło to w czerwcu 1951 roku rozpocząć budowy budynku, który do dzisiaj jest siedzibą placówki. Uroczystość oddania szkoły do użytku miała miejsce 15 sierpnia 1953 roku. Uczestniczyły w niej władze powiatowe i gminne co nie zmienia faktu, iż szkoła powstała przy ogromnym zaangażowaniu całej społeczności lokalnej, która wspierała budowę aktywnym udziałem finansowym, jak również czynem społecznym. Od tego czasu szkoła jest ośrodkiem integrującym mieszkańców wokół spraw oświaty i rozwoju lokalnego. Dzięki staraniom rodziców i kierownictwa szkoły poprawiono i unowocześniono bazę lokalową. W 1975 roku założono centralne ogrzewanie i wodę, w 1982 roku wymieniono pokrycie dachu a w 1984 wykonano ubikacje wewnętrzne oraz nową elewację budynku. Porządkowano też systematycznie otoczenie szkoły wraz z jej drzewostanem i zielonymi skwerami.

W roku 1984 powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Swoimi działaniami doprowadził on do rozpoczęcia dwa lata później dobudowy do pierwotnego budynku sali gimnastycznej o wymiarach 24 metry na 12 metrów, wraz z zapleczem oraz domu nauczyciela z czterema lokalami mieszkalnymi. Niestety zmiany społeczno polityczne i ustrojowe, które miały miejsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych znacznie przedłużyły wspomniane inwestycje tak, że salę gimnastyczną przekazano do użytku dopiero 1 czerwca 1996 roku.

W trakcie dotychczas przytoczonej historii, szkoła podlegała różnym reformom i różnie była organizowana. W latach 1974/75 i 1975/76 była szkołą zbiorczą, do której były dowożone dzieci z klas V-VIII ze szkoły w Wierzbicy. Od roku szkolnego 1976/77 pozostała szkołą z klasami I-VI. Powtórne przyjęcie klas VII-VIII miało miejsce w 1980 roku. Od tego czasu dzieci uczyły się w systemie klas łączonych. W 1999 roku w  wyniku reformy edukacji polegającej między innymi na przywróceniu trzystopniowej struktury szkół szczebla niższego w Płonce pozostało sześć klas. Wkrótce liczba dzieci uczących się w placówce uległa zwiększeniu. Do szkoły zaczęły uczęszczać dzieci ze zlikwidowanej w 2000 roku placówki w Bzowcu. Kolejna centralizacja nauczania lokalnego miała miejsce w 2010 roku, gdy likwidacji uległa kolejna szkoła w gminie: Szkoła Podstawowa w Wierzbicy. Zarówno dzieci, jak i grono pedagogiczne znalazło swoje miejsce nauki i pracy w Płonce. Liczba dzieci uczęszczających do szkoły uległa wtedy niemal podwojeniu.

Równocześnie ze zmianami strukturalno-organizacyjnymi następowały zmiany polegające na unowocześnieniu i modernizacji kompleksu szkolnego. 15 marca 2006 roku nastąpiło otwarcie nowoczesnej pracowni multimedialnej współfinansowanej z budżetu gminy i środków pozyskanych z funduszy UE. Jest ona do dzisiaj modernizowana i unowocześniana. Biblioteka szkolna w latach 2007 i 2010 przejęła zbiory Biblioteki Publicznej w Płonce i biblioteki szkolnej ze SP w Wierzbicy. W 2010 roku udostępniono też duże pomieszczenie czytelni. W tym samym roku wyremontowano i odświeżono szatnie, ubikacje i magazyny przylegające do sali gimnastycznej. Działania modernizacyjne szkoły trwały również w kolejnych latach. Rok 2015 to odnowienie oddziału przedszkolnego i instalacja placu zabaw. Dwa lata później, w lecie 2017 roku, nastąpiła kompleksowa wymiana podłóg w budynku szkoły, zaś początek trzeciego dziesięciolecia to modernizacja infrastruktury grzewczej obiektu, która miała finał w listopadzie 2022 roku.

W 2018 roku na dziedzińcu szkoły posadzono dwa dęby z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości: Dąb Niepodległości i Dąb Pamięci poświęcony bohaterowi naszej Małej Ojczyzny, uczestnikowi kampanii wrześniowej '39 roku i żołnierzowi AK  - Władysławowi Kwiecińskiemu. Był to również początek owocnej współpracy z synem Władysława Kwiecińskiego - panem Andrzejem Kwiecińskim, która w kolejnych latach zaowocowała innymi ważnymi wydarzeniami: w roku 2021 przejęciem przez szkołę pod pieczę Sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a rok później - 19 września 2022 roku uroczystym przyjęciem przez szkołę imienia Władysława Kwiecińskiego "Lubicza".

Autor: Krystyna Wrzyszcz, Tomasz Wypych