Środa, 2024-05-22

Imieniny: Emila, Neleny

Projekt "Tradycje Świąt Bożego Narodzenia"

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich szczególnym przeżyciem. Najbardziej jednak cieszy nas sam okres przygotowań i oczekiwania. Dlatego ten czas poświęcony został kultywowaniu zwyczajów i tradycji świątecznych.

W projekcie edukacyjnym "Tradycje Świąt Bożego Narodzenia" brały udział dzieci z klas I-III włączając do wybranych zadań dzieci oddziału przedszkolnego. Podczas trwania projektu uczniowie twórczo współpracowali ze sobą. Korzystali z różnych źródeł informacji. Aktywnie uczestniczyli w cyklu lekcji poświęconych tradycjom Świąt Bożego Narodzenia. Ze szczególnym entuzjazmem przystąpiły do wykonania ozdób świątecznych, którymi następnie przystroiły sale lekcyjne.

Dzieci z klasy III przygotowały stroiki i wraz z uczniami młodszymi brały udział w konkursie plastycznym. Podczas spotkań wymieniały się między sobą informacjami dotyczącymi tradycji świątecznych w innych krajach, spostrzeżeniami na temat zwyczajów obchodzonych w ich domach dawniej oraz tych, które stanowią o nastroju dzisiejszych świąt.

Częścią projektu był również konkurs wiedzy o tradycji. Zorganizowano też wewnątrzszkolny przegląd śpiewania kolęd. Uczestnicy tego ostatniego zadbali o piękną dekorację świetlicy i stroje sceniczne, które wszyscy mogli podziwiać podczas wielkiego finału projektu, koncertu finalistów - 21 grudnia w szkolnej sali świetlicowej.

Przygotowania świąteczne zakończono wspólnym seansem "Opowieści Wigilijnej", na podstawie lubianej noweli Charlesa Dickensa.

P.S. Podczas koncertu finałowego pani Urszula Kamieniecka wręczyła też nagrody laureatom konkursów związanych z obchodami tygodnia Henryka Sienkiewicza. Gratulujemy!

Autor: Katarzyna Świst