Wtorek, 2024-05-21

Imieniny: Jana, Moniki

Tydzień Henryka Sienkiewicza i jego bohaterów

Rok 2016 został ustanowiony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w jego obchody. We współpracy z nauczycielami podjęto szereg działań mających na celu przybliżenie uczniom postaci pisarza. Kulminacją tych działań był tydzień sienkiewiczowski obchodzony od 25 listopada do 02 grudnia.

Decyzję o ustanowieniu tego roku Rokiem Henryka Sienkiewicza władze uargumentowały w następujący sposób: "Senat Rzeczypospolitej Polskiej  ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości oraz idei zawartych w jego książkach - przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości".

Rocznica śmierci pisarza zbiegła się również ze 170 rocznicą jego urodzin oraz 50 rocznicą utworzenia muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejscu jego urodzin.

Tydzień Henryka Sienkiewicza w naszej szkole miał na celu zapoznać uczniów z jego życiorysem, przypomnieć twórczość, zaprezentować najbardziej znane ekranizacje jego książek. Konkursy plastyczne, prace dekoracyjne sal i gazetek szkolnych również podporządkowane były tematom związanym z naszym bohaterem.

Mamy nadzieję, że obchody zachęciły uczniów do sięgnięcia po książki pisarza, bo jak mawiał sam Sienkiewicz: "Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra".

Sienkiewicz był pisarzem docenianym już przez sobie współczesnych. Jego powieści i relacje z podróży cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Warto poznać losy Noblisty, który był nazywanym polskim Odyseuszem - zwiedził bowiem całą Europę, był też w Ameryce i Afryce. Literatury "ku pokrzepieniu serc" potrzeba nam w każdym czasie, więc w czasie wolnym sięgnijmy po Sienkiewicza.

Działania przewidziane w tygodniu sienkiewiczowskim były realizowane podczas godzin świetlicowych, języka polskiego, historii, plastyki, muzyki oraz w ramach zajęć dodatkowych.

W klasach I-III były to:

1. Wysłuchanie "Bajki".

2. Konkurs plastyczny: "Co podarowały księżniczkom wróżki?".

3. Głośne czytanie powieści "W pustyni i w puszczy".

4. Praca plastyczna: "Ilustracja do wybranego fragmentu powieści H. Sienkiewicza".

5. Wykonanie okładki do wybranej książki H. Sienkiewicza.

W klasach IV-VI:

1. Wykonanie gazetki zawierającej informacje i ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu.

2. Apel okolicznościowy.

3. Pisanie listu.

4. Konkurs na najbardziej udane upodobnienie się do bohaterów twórczosci H. Sienkiewicza.

5. Konkurs najładniejszego przepisywania fragmentu sienkiewiczowskiej prozy.

6. Projekcja filmu fabularnego "Ogniem i mieczem".

Tydzień Henryka Sienkiewicza obchodzony w szkole zakończył apel podsumowujący działania podjęte w tym okresie.

Wszystkie wydarzenia koordynowali: Urszula Kamieniecka, Teresa Świst i Tomasz Wypych.

Autor: Urszula Kamieniecka, Teresa Świst, Tomasz Wypych