Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Dzień bez plecaka

5 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku i kalendarzowo przypada na 23 kwietnia. Jednak my postanowiliśmy go połączyć z Dniem bez plecaka, który przypada na 1 kwietnia. I tak połączone obchody tych Dni przypadły u nas właśnie na 5 kwietnia.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej, poprzez przestrzeganie praw autorskich. Właśnie wtedy uczniowie klas I-III mieli okazję przynieść do szkoły swoje ulubione książki, co nieco o nich opowiedzieć i przeczytać swój ulubiony fragment. Dzień ten był doskonałą okazją do przypomnienia zasad korzystania z książek tak, by służyły nam wiele lat , jak również uświadomienia dzieciom, jak bardzo czytanie wzbogaca wiedzę, słownictwo i wyobraźnię.

Dzień bez plecaka to kolejna wyjątkowa akcja tego dnia. Uczniowie mieli w jej ramach wykazać się kreatywnością w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka. Oczywiście nie było z tym problemu. Zeszyty, podręczniki, piórniki i inne przybory potrzebne do nauki zostały spakowane do koszyków, reklamówek, torebek rodziców, nawet worków na śmieci i kartonów po bananach! Liczyła się pomysłowość, a tej naszym uczniom nie brakuje...

Autor: Anna Popielec-Nowicka