Dzień Patrona, Dzień Sportu

Po raz pierwszy w naszej historii 15 września obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły - Władysława Kwiecińskiego "Lubicza". Był on połączony z Dniem Sportu. Część oficjalna, zawody sportowe w poszczególnych grupach wiekowych oraz inne wydarzenia trwały od samego rana do wczesnych godzin popołudniowych.

Rok temu nasza szkoła przyjęła imię Władysława Kwiecińskiego "Lubicza". Lokalny bohater, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej stał się naszym oficjalnym patronem. Od tego czasu zamierzamy obchodzić Dzień Patrona zaraz na początku roku szkolnego -17 września. Chcielibyśmy w ten sposób upamiętnić Jego oraz wszystkich bohaterów walczących o niepodległość naszej Ojczyzny w II wojnie światowej. Data ta ma nam również przypominać historyczny moment agresji ZSRR na Polskę, jaka miała miejsce w 1939 roku. Przypieczętowała ona wtedy ponury los Polski.

Obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Płonce nie mogły być kolejną smutną, kombatancką uroczystością. Chcieliśmy, aby dzień ten kojarzył się z czymś pozytywnym i atrakcyjnym. Połączyliśmy go więc z Dniem Sportu, który był bliski również dla Władysława Kwiecińskiego.

Dzień rozpoczął się uroczystym spotkaniem w szkolnej sali gimnastycznej. Odbyło się tam oficjalne rozpoczęcie Dnia Patrona. Zgromadzonych przywitała Pani Dyrektor Barbara Ochniowska-Łyś. Zaraz po niej miał wystąpienie nasz gość honorowy - syn Władysława Kwiecińskiego, Pan Andrzej Kwieciński. Od lat jest on przyjacielem szkoły i jej częstym gościem. Opowiedział on krótko o sportowych pasjach swojego ojca. Wspomnienia te pomogły nam po raz kolejny przybliżyć postać "Lubicza". Kulminacją części oficjalnej było złożenie przez delegację uczniów kwiatów i zapalenie zniczy pod dębem poświęconym naszemu patronowi.

Spotkanie zakończył quiz wiedzy o Władysławie Kwiecińskim. Uczniowie mogli się w nim popisać swoją wiedzą na temat tej postaci i historii II wojny światowej. Odbyły się też popisy taneczne i wokalne uczniów klasy V.

Dzień Sportu rozpoczął się na dobre zaraz po części oficjalnej. Rozgrywał się w dwóch grupach wiekowych. W sali gimnastycznej miały miejsce rozgrywki w "Dwa ognie" oraz wiele konkurencji zręcznościowych dla maluchów. W szkole, w specjalnie przygotowanej sali odbyły się rozgrywki tenisa stołowego. Była to ulubiona dyscyplina "Lubicza" więc i uczestniczący w niej zawodnicy podchodzili do niej bardzo poważnie. Największą atrakcją tej części programu były mecze rozegrane z najlepszymi uczniami przez Pana Andrzeja Kwiecińskiego. Doskonała zabawa przy stole trwała prawie do samego południa.

W czasie kiedy uczniowie rywalizowali przy tenisowym stole, na samym dole w świetlicy najmłodsze dzieci wykonywały prace plastyczne. Układanki z pociętych zdjęć "Lubicza" grającego w swoją ulubioną grę ćwiczyły nie tylko spostrzegawczość maluchów, ale również ich zdolności manualne. Po zakończeniu prac zostały one wyeksponowane na dekoracji w sali gimnastycznej.

Nie będziemy w tym miejscu wymieniać wszystkich dyscyplin oraz ich tryumfatorów. Na koniec najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni okolicznościowymi dyplomami przez Panią Dyrektor i Pana Andrzeja. Wszystkim należą się gromkie brawa. Gratulujemy i zapraszamy za rok.

Dzień Patrona i Dzień Sportu przygotowywany był przez zespół nauczycieli koordynowanych przez Panią Agnieszkę Sucharzewską.