XV Konkurs Recytatorski Poezji "Pokolenia"

Piątek 28 kwietnia upłynął w szkole pod hasłem integracji międzypokoleniowej i pięknej poezji. Było co oglądać i słuchać.

Najważniejszym tego dnia wydarzeniem był XV Konkurs Recytatorski Poezji pod hasłem "Pokolenia". Nawiązywał on do myśli przewodniej, jaka przyświecała organizatorom: zbliżenia i integracji międzypokoleniowej. Tuż przed przesłuchaniami konkursowymi, jakie odbyły się na sali gimnastycznej, uczniowie starszych klas mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wystąpienia, goszczącego w naszej szkole pana Andrzeja Kwiecińskiego. Prelekcja pt. "Historie rodzinne" wprowadziła słuchaczy w temat przewodni wydarzeń tego dnia. W zajmujący sposób przybliżyła uczniom drzewo genealogiczne i losy poszczególnych członków rodziny naszego patrona Władysława Kwiecińskiego, ojca pana Andrzeja. Szerszy kontekst wystąpienia i prezentacji dotyczył konieczności zbliżenia i dialogu międzypokoleniowego, wzajemnych relacji miedzy starszymi i młodszymi członkami rodzin oraz wielu innych zagadnień związanych z przodkami i ich historią.

Po spotkaniu z naszym gościem uczniowie przenieśli się do sali gimnastycznej, aby wysłuchać recytacji biorących udział w konkursie uczniów. W międzyczasie maluchy z najmłodszych klas mogły zaprezentować prace plastyczne członkom jury konkursowego. Obie strony okazywały dużo radości ze spotkania. Skończyło się na ładnym, grupowym zdjęciu.

Przesłuchania odbyły się w dwóch grupach wiekowych: dzieci z klas 0-III oraz klas IV-VIII. Recytacjom klasycznych wierszy polskich poetów (m.in. Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Wisławy Szymborskiej) przysłuchiwali się członkowie jury konkursowego w składzie: Anna Antoszczak (przewodnicząca, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Rudnik), Andrzej Kwieciński (przyjaciel szkoły, syn naszego Patrona) i Adam Dąbek (regionalista pochodzący z pobliskiego Chłaniowa). Niemal dwugodzinne przesłuchania i następujące po nich obrady jury wyłoniły zwycięzców XV Konkursu Recytatorskiego Poezji "Pokolenia". Zostali nimi:

GRUPA WIEKOWA KLAS 0-III:

Miejsce I - Emilia Hargot (SP w Rudniku)

Miejsce II - Malwina Niewiadomska (SP w Płonce)

Miejsce III - Adam Cios (SP w Nieliszu)

GRUPA WIEKOWA KLAS IV-VIII:

Miejsce I - Zuzanna Stecko (SP w Płonce)

Miejsce II - Olga Dubaj (SP w Rudniku)

Miejsce III - Iga Leszcz (SP w Płonce)

Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Wydarzeniom tego dnia towarzyszyło wiele panelowych dyskusji, wystawa drzew genealogicznych autorstwa uczniów i absolwentów naszej szkoły oraz dużo pozytywnego, wiosennego nastroju. Dziękujemy wszystkim za udział i już teraz zapraszamy w przyszłym roku na kolejną edycję Konkursu.