Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Tydzień Języka Ojczystego

W dniach 15-21 marca miały miejsce w szkole wydarzenia mające na celu popularyzację języka polskiego. Uczniowie poznawali jego rolę, piękno i związane z nim tradycje. Za organizację wydarzeń odpowiedzialni byli: wychowawczyni klasy VIII, pani Urszula Kamieniecka oraz opiekun SU, pan Adam Kot.

Program zajęć i wydarzeń w jakich mogli uczestniczyć w tym czasie uczniowie angażował każdą klasę. Spotkał się z zainteresowaniem i entuzjazmem młodzieży. I tak:

- Pierwszego dnia nastąpiła, na uroczystym apelu, inauguracja Tygodnia Języka Ojczystego. Przedstawione zostały cele i założenia tej inicjatywy.

- Od 16 marca uczniowie klas I-III poświęcali na lekcjach szczególną uwagę na ćwiczenia kaligraficzne i ortograficzne. Trwały one przez cały tydzień. Ich starsi koledzy z klasy IV przedstawili na specjalnym apelu bardzo zabawne łamańce językowe. Wywołały one salwy śmiechu wśród zgromadzonych, szczególnie wtedy, gdy do ich czytania zostawali wywołani nauczyciele. Wystarczy wspomnieć, że nie każdy z nich zdał egzamin na piątkę.

- 17 marca klasa V miała za zadanie przedstawić polskie przysłowia i związki frazeologiczne. W tym dniu również bywało bardzo śmiesznie.

- 20 marca klasa VI przeprowadziła ogólnoszkolny test poprawności językowej: "Potyczki z Polszczyzną". Zaprezentowała też przygotowany plakat tematyczny.

- 21 marca nastąpiło pierwsze podsumowanie działań, a klasa VII zaprezentował przykłady polskich gwar i dialektów. Aż trudno było uwierzyć, że nasz język ma tyle różnych barw i odcieni. Tego dnia rozstrzygnięto również konkursy, jakie odbywały się w ramach projektu:

• konkurs na arcydzieło sztuki piśmienniczej - kaligrafowanie hasła "Tydzień Języka Ojczystego";
  • konkurs: "List Matki Natury" do ludzi w sprawie dbania o czystość planety Ziemi.

Ostatni akcent Tygodnia Języka Ojczystego miał miejsce w piątek, 24 marca. Wtedy, na uroczystym apelu, wręczono laureatom podziękowania i nagrody. Tym samym Tydzień Języka Polskiego dobiegł końca. Warto w tym miejscu podkreślić zaangażowanie dzieci w działania i wydarzenia tych dni. Było dużo śmiechu, poważnej, twórczej pracy i - co najważniejsze - prawdziwej frajdy. Oby tak dalej, wszak Polacy nie gęsi...