Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Dzień Jana Brzechwy

17 lutego odbyło się spotkanie dzieci klas I-VIII oraz oddziału przedszkolnego 3-6 latków, którego celem było przybliżenie twórczości Jana Brzechwy, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej.

Głównymi bohaterami tego wydarzenia byli uczniowie, którzy je przygotowali, a następnie brali w nim czynny udział. Dzieci zaprezentowały w jego trakcie materiały i informacje związane z twórczością poety. I tak:

- uczniowie klasy VIII zaprojektowali zaproszenie na Dzień Jana Brzechwy;

- uczniowie klasy VII przedstawili ciekawostki i anegdoty z życia poety;

- klasa VI przybliżyła wszystkim obecnym środki stylistyczne, jakie występują w poezji, na przykładach z wierszy Jana Brzechwy;

- dzieci z klasy V zaprezentowały się w matematycznych potyczkach;

- najmłodsi uczestnicy, dzieci z oddziału przedszkolnego, kolorowały postać Kaczki Dziwaczki po uprzednim wysłuchaniu wiersza i zaśpiewaniu przez wszystkich zgromadzonych piosenki o tytułowej kaczce.

Klasa VIII przygotowała również quiz: "Życie i twórczość Jana Brzechwy", w którym mogli brać udział wszyscy zgromadzeni. Zabawa była bardzo udana. Wielkie owacje zdobyli uczniowie i nauczyciele recytujący najbardziej znane i lubiane wiersze atora "Akademii Pana Kleksa". Na sam koniec, wszyscy mieli za zadanie wykonać portret lub karykaturę znakomitego poety. Prace uświetniły bogatą dekorację.

Poprzez przybliżenie twórczości Jana Brzechwy staraliśmy się oddziaływać na myśli, uczucia i postępowanie dzieci. Rozwijać ich wrażliwość na piękno języka polskiego. Przekonać ich, że czytanie poezji może być przyjemnością i świetną zabawą. Już za rok, być może, spotkamy się z innym wielkim pisarzem.

Autor: Iwona Jabłońska