Szkoła Podstawowa w Płonce im. Władysława Kwiecińskiego "Lubicza"

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 744615
  • Do końca roku: 250 dni
  • Do wakacji: 57 dni

Kalendarium

Czwartek, 2024-04-25

Imieniny: Jarosława, Marka

Kartka z kalendarza

Przejęcie Sztandaru Św. Zw. Armii Krajowej. Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

   25 czerwca 2021 roku w szkole Podstawowej w Płonce odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z ceremonią przejęcia przez szkołę Sztandaru Św. Zw. Ż. Armii Krajowej – Koło Rejonowe Rudnik, do tej pory będącego pod opieką władz gminy. W uroczystości brała udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni specjalnie na tą okazję goście: Wójt Gminy Rudnik Pan Paweł Kucharczyk, Poseł Na Sejm RP Pan Sławomir Zawiślak i Pan Andrzej Kwieciński, syn żołnierza AK Władysława Kwiecińskiego ps. „Lubicz”, dowódcy III rejony Armii Krajowej, obejmującego gminy Rudnik, Gorzków i Izbica.

   Uroczystości zostały zorganizowane przed budynkiem szkoły. Poprzedzała je msza św. w kościele parafialnym, celebrowana przez księdza proboszcza Krzysztofa Marczaka.

   Zgromadzeni uczniowie i goście byli świadkami ceremoniału przekazania sztandaru z zachowaniem honorów, pocztami sztandarowymi i okolicznościowymi przemówieniami zaproszonych gości.

   Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Barbara Ochniowska witając zgromadzonych. Następnie prowadzący ją uczniowie klasy ósmej: Julia Nowosadzka i Mikołaj Cichosz, rozpoczęli ceremoniał przekazania sztandaru szkole. Uczniom klas VI-VIII tworzącym szkolne poczty sekundował poczet sztandarowy złożony z byłych żołnierzy Armii Krajowej, który również uświetniał uroczystość.

   W trakcie tej części programu głos zabierali kolejno: Pan Wójt Gminy Rudnik Paweł Kucharczyk, Pan Poseł Sławomir Zawiślak i Pan Andrzej Kwieciński. Przemawiający zaznaczyli kontekst historyczny i znaczenie sztandaru dla społeczności lokalnej, jego symboliczny wymiar w kontekście kształtowania postawy patriotycznej młodzieży i dzieci. Na szczególną uwagę zasługiwały przemówienia Pana Sławomira Zawiślaka, który jest Prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość i Pana Andrzeja Kwiecińskiego, który nawiązał do postaci swojego ojca, od samego początku związanego ze sztandarem i jego losami.

   Po części oficjalnej nastąpiło honorowe przekazanie sztandaru. Doskonale wypadli uczniowie tworzący szkolne poczty sztandarowe, debiutujący w tej roli.

   Przejęcie sztandaru było kulminacyjnym punktem pierwszej części uroczystości. Po nim przewidziano krótki montaż słowno-muzyczny w którym uczniowie zaprezentowali wybrane wiersze Władysława Kwiecińskiego. Ich wymowa patriotyczna doskonale komponowała się z charakterem całego wydarzenia. Miała też za zadanie podkreślenie osoby Władysława Kwiecińskiego jako żołnierza, ale również poety i świadka historii.

   Druga część spotkania miała już inny charakter. Było to oficjalne zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Roku szkolnego trudnego i pełnego nowych wyzwań, zarówno dla dzieci jak i nauczycieli i rodziców. W części tej Pani Dyrektor Barbara Ochniowska tradycyjnie wręczyła nagrody i wyróżnienia wszystkim tym uczniom, którzy swoją nauką i pracą najlepiej sprostali wyzwaniom edukacyjnym. Sześciorgu uczniom naszej szkoły zostały przyznane stypendia Wójta Gminy Rudnik, które zostały wręczone osobiście przez Pana Pawła Kucharczyka. Był to niezwykle istotny akcent ze względu na ich znaczną wysokość, która mile zaskoczyła wyróżnionych.

   W ostatniej części programu uroczystości nastąpiło pożegnanie najstarszych uczniów naszej szkoły. Ze swojej strony wręczyli oni Pani Dyrektor kwiaty i wyrazy podziękowania dla całej Rady Pedagogicznej. Te niezwykle wzruszające momenty zakończyły spotkanie. Nauczyciele przystąpili w klasach do indywidualnych spotkań z dziećmi i wręczenia świadectw zaś goście zostali zaproszeni na skromny poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Była to okazja do mniej oficjalnych rozmów, dyskusji i wymiany poglądów.

   Sztandar Armii Krajowej zostanie eksponowany w naszej szkole w specjalnej gablocie na korytarzu głównym. Dzień 25 czerwca 2021 roku bez wątpienia zapisze się w pamięci społeczności szkolnej i środowiska lokalnego, nie tylko jako zakończenie trudnego roku szkolnego nauki zdalnej, ale również jako pierwszy krok do nadania Szkole Podstawowej w Płonce większej roli jako strażnika tożsamości naszego regionu, jego historii i chlubnej tradycji.

Autor: Tomasz Wypych