Wycieczka do Krainy Bombek i Sandomierza

22 listopada uczniowie klas 0-V brali udział w wycieczce do Krainy Bombek i Sandomierza. Największą atrakcją tej wycieczki było oczywiście Muzeum Bombek Choinkowych.

Podczas wizyty w fabryce i Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie, dzieci prześledziły proces powstawania szklanej bombki. Nad palnikiem ogniowym pracownik najpierw rozgrzewa szklaną rurkę, a następnie ustami wydmuchuje obły kształt - zalążek przyszłej bombki. Trafia on następnie do pani, która posrebrza bombkę i koloruje ją specjalnymi farbami. Tak udekorowana odwiedza następnie suszarnię w której farbki zostają utrwalone. Kolejnym etapem procesu produkcyjnego jest dekoratornia, gdzie dzieci  z ciekawością patrzyły w jaki sposób panie, ręcznie ozdabiają bombki według własnego pomysłu.

Po zapoznaniu z kolejnymi etapami wytwarzania tych pięknych i delikatnych ozdób, dzieci mogły zakupić sobie pamiątki w firmowym sklepiku. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiatkową, własnoręcznie wykonaną bombkę, opatrzoną swoim imieniem. Zostały one zapakowane i bezpiecznie przewiezione przez opiekunów do szkoły.

Kolejnym etapem podróży był Sandomierz. Odwiedziliśmy tam lokalne wąwozy, wspaniały renesansowy rynek, znany z popularnego serialu o ojcu Mateuszu. Na sam koniec posililiśmy się obfitym obiadem w jednej z sandomierskich restauracji.

W drodze powrotnej do autokaru, pan przewodnik zaprosił nas na wzgórze, z którego podziwialiśmy przepiękną panoramę rozciągającą się u stóp tego starego miasta. Był to ostatni akcent wycieczki. Po nim nastąpił powrót do domu.

Autor: Teresa Świst